Korzystanie z urządzeń cyfrowych takich jak smartfony, tablety i komputery to dzisiaj konieczność, ale może być męczące dla oczu.

Nowoczesne urządzenia elektroniczne oraz niektóre rodzaje oświetlenia emitują światło niebieskie, które ma negatywne skutki dla naszego wzroku.

Korzystanie z urządzeń cyfrowych takich jak smartfony, tablety i komputery to dzisiaj konieczność, ale może być męczące dla oczu. Nowoczesne urządzenia elektroniczne oraz niektóre rodzaje oświetlenia emitują światło niebieskie, które ma negatywne skutki dla naszego wzroku.

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego i obejmuje zakres od 380 do 500 nm, niosącym największą energię.  Energia ta sprawia, że wewnątrz oka zachodzą niepożądane, degradujące zjawiska. Światło niebieskie dociera do nas od zawsze, jednak to emitowane przez naturalne źródła światła ma inną charakterystykę widmową niż to pochodzące z oświetlenia LED i z ekranów urządzeń cyfrowych. Sztuczne źródła promieniowana emitują nadmiar światła niebieskiego.

Jak działa organizm nadmiar światła niebieskiego?

Badania wykazały, że najbardziej niebezpieczne dla wzroku jest promieniowanie niebieskie o długości fali od 415 do 455 nm.

Efektem negatywnego działania światła niebieskiego na wzrok jest nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Może być przyczyną bólu głowy, braku koncentracji oraz ogólnego zmęczenie. Ponadto światło niebieskie jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej, prowadząc do upośledzenia widzenia oraz przyspiesza rozwój zaćmy.

Negatywne skutki działania światła niebieskiego dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń cyfrowych bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem, ponieważ zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen.

Jak chronić się przed nadmiarem światła niebieskiego?

Skuteczną ochroną są okulary z powłoką antyrefleksyjną redukującą ilość światła niebieskiego docierającą do naszych oczu. Powłoka ta może być stosowana na każdego rodzaju okularach korekcyjnych, ale również na tzw. zerówkach dla tych, którzy nie mają wady wzroku. W zależności od producenta, powłoki redukujące nadmiar światła niebieskiego mają różne nazwy, m.in.:

- Ideal Max Blue UV (JZO)

- LED Control (Szajna)

- Blue Protect (ZEISS)

- Blue Control (HOYA)

Soczewki z tego typu filtrami posiadają lekkie żółtawe zabarwienie. Jego intensywność zależy do producenta. Zastosowanie tego filtru może delikatnie wpływać na postrzeganie kolorów, dlatego też nie jest polecany dla osób pracujących z kolorami np. dla grafików. Soczewki te posiadają delikatne niebieskie lub niebiesko-fioletowe odbicie szczątkowe.

W naszej podstawowej ofercie polecamy soczewki LED Control firmy Szajna oraz Blue Control firmy Hoya. Niemniej na życzenie Klienta możemy zamówić soczewki każdego innego producenta.